Niektórzy producenci podzespołów elektronicznych mają w swojej ofercie nie tylko montaż komponentów elektronicznych z wykorzystaniem metody SMT lub THT, lecz także liczne usługi dodatkowe. Co się do nich zalicza? M.in. testy funkcjonalne, pokrywanie gotowych produktów lakierami albo zalewami zabezpieczającymi, doradztwo technologiczne oraz Box Building. Na czym polega ostatnia z wymienionych usług?
Coraz częściej producenci elektroniki decydują się na to, żeby działać kompleksowo. Wynika to głównie z rosnącego zainteresowania usługami od A do Z. Skoro klienci chcą, aby jedna firma zajęła się produkcją płytek PCB, przeprowadziła lutowanie powierzchniowe, wykonała testy, a często także zamontowała gotowe elementy w urządzeniach docelowych, producenci wychodzą im naprzeciw.
Skąd taki nacisk na kompleksowość? Chodzi zarówno o oszczędność pieniędzy – transport podzespołów wiąże się z kosztami – jak i czasu – wówczas można się kontaktować z jednym dostawcą i nie trzeba zgrywać terminów kilku różnych zleceniobiorców.
Część z klientów oczekuje, że producent podzespołów elektronicznych wykona również montaż Box Building. Co to takiego?
Czym jest montaż Box Building?
Box Building nazywany jest również montażem końcowym lub montażem finalnym. Polega na mocowaniu gotowych płytek drukowanych albo innych elementów elektronicznych w obudowie docelowej wykonanej z plastiku lub z metalu.
W niektórych przypadkach montaż Box Building może obejmować także budowę kompletnych urządzeń z elementów dostarczonych przez klienta, nanoszenie wymaganych oznaczeń, przykręcanie części mechanicznych czy mocowanie niezbędnych przewodów.
Po zakończeniu montażu urządzenia docelowe pakuje się w opakowania transportowe albo opakowania handlowe w zależności od preferencji zleceniodawcy. Tak przygotowane i odpowiednio zabezpieczone trafiają prosto do magazynów i sklepów lub do oddziałów klientów.
Który producent elektroniki zajmuje się montażem Box Building? M.in. firma Printor (https://printor.pl) istniejąca na rynku od ponad 40 lat.
Zalety Box Building
Dlaczego warto zdecydować się na Box Building? Powodów jest kilka. Po pierwsze, w ten sposób ogranicza się koszty, a to zazwyczaj się liczy.
Po drugie, zmniejsza się liczbę podwykonawców, którzy tworzą produkt docelowy. Dlaczego to ma znaczenie? Ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, łatwiej jest znaleźć odpowiedzialnego za błąd.
Po trzecie, można zaprojektować własną koncepcję montażu, co okazuje się szczególnie ważne wtedy, gdy klient nie ma odpowiednich zasobów do wykonania konkretnych prac.
Po czwarte, uwalnia się te zasoby, które się posiada. Można się skupić na innych zadaniach i rozwijać działalność.
Po piąte i ostatnie, skraca się ogólny okres produkcji, ponieważ redukuje się czas potrzebny np. na przewiezienie elementów pomiędzy firmami.
Podsumowując, produkcja i montaż płytek PCB nie musi się kończyć na przewiezieniu podzespołów do zleceniodawców, a montaż w elektronice może obejmować także wstawienie płytek do urządzeń docelowych.